Czy skóra lubi słońce?
- kosmetopedia
- Jul 2, 2015
- 3 min read

Słońce, kto z nas nie kocha jego ciepłych promieni? Większość z nas z pewnością TAK, niestety nasza skóra może mieć coś więcej na ten temat do powiedzenia!
Jaki wpływ na skórę ma promieniowanie słoneczne? Czy tylko promieniowanie UV jest dla skóry szkodliwe? Myślę, że artykuł ten może Was trochę zaskoczyć.

Zacznijmy od faktów:
Tylko 5% promieniowania słonecznego, które dociera do Ziemii to ultrafiolet (UV), 45% to promieniowanie swiatła widzialnego (VIS) a pozostała większość 50% to promieniowanie podczerwone (IR).
Poniżej schemat przedstawiający całe spektrum promieniowania z wyszczególnieniem zakresu promieniowanie słonecznego:

Czy w takim razie poznane są skutki działania promieniowania VIS oraz IR na skórę??
Przez wiele lat badania przeprowadzane nad skutkami działania promieni słonecznych koncentrowały się wyłącznie na UV, z których bezspornie wynika że jest ono źródłem szkodliwych wolnych rodników.Jest to promieniowanie o najwyższej energii (biorąc pod uwagę zakres jaki dociera do Ziemii) wobec czego wykazuje najbardziej „agresywne” działanie w stosunku do skóry. Rezultaty ekspozycji na ten zakres promieniowania są niemalże natychmiast dostrzegalne (zaczerwienienie, reakcja podobna do zapalnej), co było głównym powodem skierowania uwagi naukowców w tym kierunku . Powracając do pytania postawionego na początku paragrafu: otóż TAK, skutki działania promieniowania widzialnego oraz IR na skórę są poznane, tylko niezbyt dużo się o tym jeszcze mówi.
Jakie są doniesienia nauki w tym zakresie??
Promieniowanie widzialne (szczególnie z zakresu swiatła niebieskiego) oraz IR są również źródłem wolnych rodników. Dla przypomnienia: wolne rodniki są to reaktywne cząsteczki, które atakują struktury skóry w tym płaszcz lipidowy naskórka, proteiny, DNA jak również kolagen i elastynę prowadząc do przedwczesnych procesów starzenia. Namacalnym rezultatem tego procesu jest przedwczesne powstawanie zmarszczek, przebarwienia, suchość skóry, zapadanie się struktury skóry. Proces ten przedstawia poniższy schemat.

Czy filtry słoneczne stosowane w produktach SPF chronią nas przed wolnymi rodnikami??
Zdodnie z wynikami badań naukowych niestety tylko częściowo- liczba generowanych wolnych rodników zmniejsza się o około 55%. Pamiętajmy jednak, że filtry słoneczne chronią tylko i wyłącznie przed promieniowaniem UV, nie dają żadnej ochrony przeciw VIS and IR. Nie istnieją jak dotąc filtry, które chroniłyby skórę przed tym zakresem promieniowania, dlatego stosuje się strategię antyoksydacyjną, czyli stosowanie związków, które wyłapują wolne rodniki (antyoksydanty).
Czy istnieją w takim razie produkty kosmetyczne, które dadzą nam ochronę przed wolnymi rodnikami VIS oraz IR??
Tak, są dostępne na rynku produkty oferujące ochronę w szerszym zakresie promieniowania (IR). Przykład poniżej:
Produkt, który ma chronić skórę przed promieniowanie IR.
Nie ma jak dotąd kosmetyków oferujących ochronę przed promieniowaniem VIS.
Na koniec dodam, że badania przeprowadzane nad szkodliwością promieniowania słonecznego w zakresie VIS oraz IR są czymś relatywnie nowym i wiele jeszcze z pewnościa na ten temat usłyszymy! Jak to mówią Anglicy: „watch the space!”.
Dla zainteresowanych linki do publikacji:
Comments