Urban-acne, czyli krótka historia trądziku w dużym mieście!
- kosmetopedia
- Aug 7, 2015
- 3 min read
Temat zanieczyszczenia środowiska jest już trochę "przetarty", z przykrością jednak stwierdzam że jak najbardziej na czasie. Poziom zanieczyszczenia środowiska rośnie w zastraszającym tempie. Największe zagęszczenie toksyn przypada na największe miasta i właśnie w tym kierunku skierowane są "lupy badawcze" dużej części jednostek naukowych. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jaki to ma wpływ na naszą skórę? L'Oreal zastanawia się nad tym od lat a owocem tych "rozmyślań" jest publikacja, która w ostatnim czasie ukazała się w czasopiśmie „International Journal of Cosmetic Science” , No 4, August 2015. Naukowcy firmy L'Oreal przenieśli się do Meksyku gdzie badali wpływ zanieczyszczenia środowiska oraz promieniowania UV na funkcje skóry. Wyniki są wyjątkowo interesujące!
Jeden ze składników sebum- skwalen, a raczej produkty jego utleniania, przyczyniają się do powstawania trądziku.
Jaki jest mechanizm pojawienia się tych zmian i jaki związek z trądzikiem ma zanieczyszczenie środowiska??
Zacznę od krótkiego wyjaśnienia czym jest sebum, gdyż każda hisoria trądziku w tym miejscu się zaczyna.
Sebum (łój) jest to „tłuszczowa” wydzielina gruczołów łojowych, która ma za zadanie chronić skórę przed wysuszeniem. Aktywność gruczołów łojowych w głównej mierze kontrolowana jest zmianami hormonalnymi (w szczególności hormonów „seksualnych” bądź pochodnych adreanliny).
Co wchodzi w skład sebum?
Są to 3 grupy związków:
Mieszanina triglicerydów, czyli związanych kwasów tłuszczowych (około 60%)
Woski estrowe (około 25%)
Skwalen (około 15%)
I co dalej?
Obecność substancji tłuszczowych na powierzchni skóry zaopatruje lipofilowe bakterie w odżywczą pożywkę, dzięki której mikroorganizmy są w stanie się namnażać. Wyszczególniono 3 szczepy, które egzystują w środowisku beztlenowym, bądź o niskiej zawartości tlenu: Propionibacteria, Staphylococci oraz Malassezia.
Po raz kolejny udowodniono, iż bakterie odpowiedzialne są za przebieg niepożadanych reakcji na powierzchni skóry. Jeden z mechanizmów nie był jak dotąd poznany!

Jakie to reakcje?
Wynikiem bezpośredniej działalności mikroorganizmów na skórze jest enzymatyczny rozpad triglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych (WKT). Te stają się łatwo dostępnym źródłem węgla, czyli energii wykorzystywanej do wzrostu przez bakterie. Jakie są tego konsekwencje dla skóry? Otóż wolne kwasy tłuszczowe wykazują silne działanie drażniące i przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych (trądzik).
Pozostałe 2 składniki sebum (skwalen oraz woski tłuszczowe) wykazują odporność na bezpośredni rozkład enzymatyczny. Co się w takim razie z nimi dzieje? Szczególną uwagę zwrócono na skwalen, który z racji swojej chemicznej budowy (wiele wiązań nienasyconych- podwójnych) ulega natychmiastowej oksydacji w obecności związków o charakterze utleniającym. Nie jest tajemnicą, iż uwalnianie wolnych rodników tlenowych nasila się w obecności czynników zewnętrznych takich jak zanieczyszczenia środowiska, dym papierosowy oraz promieniowanie słoneczne (nie tylko UV ale również IR oraz VIS).
Jak to się ma do "zamieszkujących naszą skórę" bakterii??
Otóz reakcje utleniania skwalenu zachodzą również w obecności Porfiryn, związków wydzielanych przez znaną nam już bakterię Propionibacteria. Porfiryny z kolei mają zdolność pochłaniania pewnego zakresu promieniowania UV oraz widzialnego (o zakresie długości fali 400-450 nm) w wyniku czego następuje uwolnienie reaktywnych cząstek tlenowych (jako efekt „uboczny” wydzielenie światła fluorescencyjnego). Cząstki tlenowe w bardzo szybkim tempie reagują ze skwalenem, tak więc bakterie również w pośredni sposób przyczyniają się do rozkładu składników sebum.
Co jest produktem procesu utleniania skwalenu i jaki to ma wpływ na skórę?
W wyniku degradacji cząsteczek skwalenu powstaje substancja stała, która działa komedogennie (zapycha pory)!
W obecności namnażających się bakterii oraz ciągłej ekspozycji na słońce pory ulegają „przeładowaniu” a stan zapalny staje się tylko kwestią czasu.
Poniższy rysunek obrazuje mechanizm powstawania zmian skórnych.

W badaniach tych zwrócono szczególną uwagę na poziom skwalenu osób zamieszkujących duże miasta i porównano z mieszkańcami terenów mniej uprzemysłowionych. Jak można było się spodziewać ilość skwalenu na powierzchni skóry osób żyjących w większych skupiskach miejskich była znacznie niższa! Stało się oczywiste, ze znaczącą rolę w procesie degradacji/utleniania skwalenu pełni obecność toksyn, czyli zanieczyszczenia środowiska.
Jaki wniosek płynie z tych badań??
Zanieczyszczenia środowiska oraz promieniowanie słoneczne w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania stanów trądzikowych. Mieszaknie w dużych, zanieczyszczonych miastach oraz brak ochrony przeciwsłonecznej na pewno nie wyjdzie na zdrowie naszej skórze.

Co może doprowadzić do szczęśliwego zakończenia tej krótkiej historii?
Stosowanie filtrów UV oraz IR, które ochronią skórę przed promieniowaniem słonecznym.
Zwracanie uwagi na zawartość substancji/ekstraktów/witamin neutralizujących wolne rodniki (kombinacja witaminy E i C powinna efektywnie przeciwdziałać).
W przypadku skóry skłonnej do trądziku stosowanie produktów antybakteryjnych (w szczególności wpływających na szczep bakterii Propionibacteria).
Dokładne oczyszczanie skóry wieczorem.
Zamieszkanie z dala od terenów przemysłowych (poza miastem)!
コメント