Czytamy składy: kremy na noc
- kosmetopedia
- Jan 17, 2016
- 10 min read
Kremy na noc, podobnie jak kremy na dzień są układami emulsyjnymi (zachęcam do przeczytania poprzedniego artykułu z tej serii: „Czytamy składy: kremy na dzień” ). Zawierają w sobie fazę wodną i olejową. W porównaniu do kremów na dzień, oleje zawarte w kremach na noc zazwyczaj mają charakter bardziej odżywczy i natłuszczający. Podstawową różnicą jest brak filtrów UV, gdyż ochrona przeciwsłoneczna jest zbędna w porze nocnej.
Jakie funkcje powinien spełniać krem na noc?
Krem na noc spełnia istotne funkcje.
NAWILŻANIE
Powierzchnia naszej skóry co noc „oddaje” otoczeniu szklankę wody!

Produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry na noc przede wszystkim mają za zadanie intensywnie nawilżać. Nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale powierzchnia skóry co noc „oddaje” otoczeniu szklankę wody! Jeśli bariera naskórkowa jest uszkodzona, bądź nie funkcjonuje w taki sposób w jaki powinna, tracimy jej o wiele więcej. Rano skóra jest sucha, szorstka oraz towarzyszy jej uczucie dyskomfortu.
Odpowiednio dobrane kremy na noc wzmacniają naturalną barierę ochronną naskórka oraz organiczają „ucieczkę” wody z powierzchni skóry.

Obecność wody niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu w tym również skóry. Jest to warunek konieczny do spełnienia w przypadku niektórych bardzo ważnych, z punktu widzenia regeneracji naskórka, enzymów, np: odpowiedzialne za redukcję desmosomów w naskórku proteazy. Desmosomy są to mostki spajające ze sobą proteinowe komórki naskórka i aby skóra sprawnie się złuszczała muszą one w odpowiednim momencie ulec rozerwaniu. Dzięki temu następuje „uwalnianie” obumarłych komórek naskórka. Jeśli proces ten jest zahamowany (brak wody-nieaktywne proteazy) następuje nagromadzenie komórek na powierzchni skóry, co z kolei manifestuje się w postacji swędzących i często zaognionych suchych „placków”.
Więcej na temat nawilżania dowiecie się z artykułu "Nawilżanie temat rzeka w pigułce".
Jakie substancje biorą udział w odbudowie bariery ochronnej i nawilżaniu?
W przypadku skóry suchej zbawienne stają się niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), omega kwasy, ceramidy, fosfolipidy, skwalen, sterole. Większość z tych substancji możemy znaleźć w olejach roślinnych. Te trzy ostatnie grupy związków, które aktywnie uczestniczą w procesach naprawy bariery lipidowej (ochronnej) naskórka, w największych ilościach występują w nierafinowanych oraz tłoczonych na zimno i organicznych olejach pochodzenia roślinnego.
Skóra mieszana i tłusta „zadowoli” się fizycznym filmem ochronnym. Ograniczy ucieczkę wody a skóra będzie mogła swobodnie oddychać. Świetnie sprawdzają się związki silikonowe (np: Dimethicone) oraz większość olejowych emolientów (Capric/Caprilic Trigycerides) i olejów roślinnych.
Bardzo ważnym elementem są również proteiny roślinne, kolagen i kwas hialuronowy. Surowce te tworzą lekki i wygładzający film na skórze, który będzie miał za zadanie przyciągać cząsteczki wody z otoczenia nadając skórze elastyczność i miękkość. W przeciwieństwie do powyższej grupy film ten jest mniej szczelny, lżejszy, nie zatrzymuje wody wewnątrz tylko przyciąga ją od zewnątrz.
Wiele związkówy występujących w ekstraktach naturalnych jak również Gliceryna, Glikol Propylenowy, Glikol Butylenowy, D-Panthenol również wykazują właściwości nawilżające. Cząsteczki tych związków są jednak w stanie przenikać głębiej w naskórek i tam przyciągać do siebie wodę, bądź ułatwiać jej dystrybucję poprzez aktywację i stymulowanie akwaporyn.
ODŻYWIANIE
Odpowiednio dobrane substancje odżywcze wspomogą procesy regeneracji naskórka.

Drugim bardzo ważnym składnikiem kremów na noc są substancje odżywcze i stymulujące: witaminy, minerały, enzymy, peptydy. Dostarczenie odpowiednio dobranych substancji odżywczych pomoże skórze efektywnie się zregenerować w stanie spoczynku- właśnie w nocy, kiedy procesy naprawcze „idą pełną parą”.
Największe zastosowanie wśród witamin mają witaminy A, B, C, E. Dziłają one stymulująco na procesy naprawcze skóry, produkcji kolagenu, jak również wykazują pewne dodatkowe właściwości np: wybielające w przypadku witaminy C.
Wśród minerałów istotne znaczenie mają: Cu (miedź), Ca (wapń), Zn (cynk). Pełnią funkcję katalizatorów reakcji chemicznych, które odpowiedzialne są za regenerację skóry.
Grupa stosowanych w kosmetykach peptydów jest dość duża. Wśród nich są tripeptydy, tetrapeptydy, heksapeptydy, itd. Ich zadaniem jest wzmacnianie struktury skóry, pobudzanie jej do syntezy kolagenu i kwasu hialuronowego- oba składniki odpowiedzialne za jej elastyczność i młody wygląd. Mają działanie przeciwzmarszczkowe.
Wiemy już co nasze kremy na noc powinny zawierać i jaką pełnić funkcję, teraz zabieramy się do analizy Waszych mazideł!
SESDERMA Reti-Age Facial Anti-aging Cream
Strona producenta: http://www.sesderma.com/eu_en/reti-age-facial-cream-50ml-3471.html
Cena 42€/50ml
Składniki: Aqua, Hydrogenated Polydecene, Cetearyl Etylhexanoate, Propanediol Glycerin, Cyclopentanosiloxane, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Polymethyl Methacrylate, Glyceryl Behenate, Acsorbyl Glucoside, Tocopheryl Aceteate, Caproayl Tetrapeptide-3, Retinol, Pterostibene, Retinyl Propionate, Hydrolyzed Sodium Hyaluronate, Retinal, Ergothioneine, Nicotiana Benthamiana Sh-tgf-beta2, Lecithin, PEG-75 Stearate, Alcohol, Cyclohexasiloxane, Dimethicone, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Steareth-20, Ceteth-20, Triethanoloamine, Ethylhexylglycerin, Xantan Gum, Polysorbate20, Sodium Cholate, Sodium Chloride, Dimethicone/Vinyl Dimethicone Crosspolymer, Dextran, Disodium EDTA, Sodium Hydroxide, BHT, Helianthus Annus seed Oil, BHA, CI17200, tromethamine, Hydroxychloric Acid, Phenoxyethanol, Parfum, Geraniol.
Komentarz:
W miarę neutralna dla skóry olejowa baza kremu (ale bez szału, podstawowa). Zawiera emulgatory PEG i etoksylowane, które mogą (ale nie muszą!) zwiększać ryzyko uczuleń.
Zawiera spore ilości substancji odżywczych o których wspominam powyżej: witamina A w różnych formach, witamina C, E oraz Tripeptyd i i roślinne stymulatory wyrostu (Nicotiana Benthamiana Sh-tgf-beta2). Raport producenta surowców na temat działania roślinnego stymulatoru wyrostu TUTAJ
Spore ilości substancji nawilżających: Zemea (Propanediol Glycerin), która działa podobnie do gliceryny oraz „pocięta” na mniejsze kawałki sól kwasu hialuronowego (Hydrolyzed Sodium Hyaluronate) co umożliwi wnikanie cząsteczek kwasu głębiej w naskórek.
Mała ilość konserwantów: Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol. W zamian za to spora ilość dodatków „podtrzymujących” stabilność i czystość mikrobiologiczną (moim zdaniem zbyt dużo, lepiej zastosować konkretny układ konserwujący i organiczyć dodatek innych substancji, im więcej w produkcie tym większe ryzyko uczuleń): Alcohol, BHT, BHA, Disodium EDTA, Sodium Cholate, Sodium Chloride. Bezpieczeństwo stosowania w kosmetykach niektórych z nich nie jest do końca przebadane.
Duża ilość substancji regulujących pH, buforujących (być może substancje aktywne obecne w kremie wymagają konkretnego pH) co nie jest korzystne dla skóry i dokłada się do powyższego: Triethanoloamine, Sodium Hydroxide, Tromethamine, Hydroxychloric Acid.
Plusy:
Zawiera duże ilości substancji aktywnych.
Tylko jeden alergen pochodzący od zapachu (Geraniol).
Minusy:
Skomplikowany skład.
Dużo zbędnych dodatków co zwiększa ryzyko wystąpienia alergii.
Mało substancji regenerujących płaszsz lipidowy naskórka, w niewielkiej ilości Lecytyna, która zawiera fosfolipidy i olej ze słodkich migdałów.
Brak informacji na temat badań na produkcie udawadniających deklarowane działanie (mają i się nie chwalą, czy nie mają w ogóle??). Za tą cenę powinny być takie badania dostępne.
JANDA krem na dzien dobry i na dobranoc
Strona producenta: https://www.janda.pl/produkty-specjalne/6-NR-1-Krem-na-dzien-dobry-i-na-dobranoc-5905279874015.html
Cena 12.5€/50ml
Składniki: Aqua/Water, Cyclopantasiloxane, Glycerin, Trifluoromethyl C1-4 Alkyl Dimethicone, Hydrogenated Polydecene, Squalane, Ethylhexyl Palmitate, Arachidyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Dimethyl Isosorbide, Mauritia Flexuosa Fruit Oil, Argania Spinosa Kernel Oil, Rosa Hybrid Flower Extract, Pistacia Lentiscus (Mastic) Gum, Alteromonas Ferment Extract, Wheat (Triticum Vulgare) Germ Extract, Saccharomyces Cerevisiae Extract, Sodium Hyaluronate, Hyaluronic Acid, Palmitoyl Tripeptide-5, PEG-100 Stearate, Behenyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Dimethicone, Petrolatum, Arachidyl Glucoside, Polysilicone-11, Sodium Acrylate / Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Caprylic/Capric Triglyceride, Cyclohexasiloxane, Isohexadecane, Disodium EDTA, Xanthan Gum, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Propylene Glycol, Diethylhexyl Syringylidene Malonate, PEG-8, Triethanoloamine, Polysorbate 80, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Ascorbic Acid, Citric Acid, Parfum/Fragrance, Phenoxyethanol, Propylparaben, Ethylhexylglycerin, Citronellol, Geraniol, Hydroxycitronellal, Limonene, Linalool
Komentarz:
Neutralna baza składająca się w większej mierze z silikonów (Cyclopantasiloxane, Trifluoromethyl C1-4 Alkyl Dimethicone). Będzie tworzyła organiczający ucieczkę wody film na skórze. Zawiera duża ilość Skwalenu (na początku listy) oraz dodatek naturalnych olejów roślinnych, które znacznie wzmocnią barierę lipidową (ochronną) naskórka. Obecność kilku alkoholi tłuszczowych (Arachidyl Alcohol, Behenyl Alcohol, Cetearyl Alcohol) jest porządana, dzięki temu powstaje ciekłokrystaliczny układ emulsyjny, który jest bardziej kompatybilny ze skórą.
Dość łagodny układ emulsyjny: Glyceryl Stearate, PEG-100 Stearate, Arachidyl Glucoside, Polysorbate 80 i przyzwoita ilość substancji aktywnych, ekstraktów.
Łagodny układ konserwujący (Phenoxyethanol, Propylparaben, Ethylhexylglycerin, Ascorbic Acid) jednak spora ilość alergenów pochodzących od zapachu: Citronellol, Geraniol, Hydroxycitronellal, Limonene, Linalool.
Spora ilość substancji nawilżających: Gliceryna i Kwas Hialuronowy. Gliceryna będzie przenikała głębiej i tam przyciągałą cząsteczki wody, natomiast kwas hialuronowy utworzy film na powierzchni o podobnych właściwościach higroskopijnych.
Plusy:
Spełnia swoje funkcje: wzmacnia płaszcz lipidowy naskórka i nawilża (to co krem na noc powinien robić!)
Prawdopodobnie układ ciekłokrystaliczny, co zwiększa kompatybilność ze skórą.
Przyzwoita ilość substancji czynnych.
Dobra cena.
Działanie poparte badaniami klinicznymi (nie podane jednak na ilu osobach, jeśli na 5 czy 10 to takie badania są mało wiarygodne).
Minusy:
Alergeny pochodzące od zapachu.
Jak dla mnie zbyt długi skład (im mniej składników, ale umiejętnie dobranych- tym lepiej!)
NIVEA Night Q10
Strona producenta: http://www.nivea.ie/products/Face-Care/q10plus/Q10PLUS-Anti-Wrinkle-Night-Cream
Cena 13.5€/50ml
Składniki: Aqua, Glycerin, Ethylhexyl Cocoate, Methylpropanediol, Hydrogenated Coco-Glycerides, Stearyl Alcohol, Butylene Glycol, Cetyl Alcohol, Caprylic/Capric Triglyceride, Butyrospermum Parkii Butter, Glyceryl Stearate Citrate, Macadamia Ternifolia, Ubiquinone, Pimpinella Anisum Extract, Panthenol, Lanolin Alcohol, Tridecyl Stearate, Tridecyl Trimellitate, Dipentaerythrityl Hexacaprylate/Hexacaprate, Sodium Carbomer, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Trisodium EDTA, Methylparaben, Limonene, Linalool, Citronellol, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Alpha-Isomethyl Ionone, Geraniol, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Parfum
Komentarz:
Zawiera dużą ilość Methylpropanediol, który odpowiedzialny jest za zwiększoną penetrację składników kremu i dodany jest tam celowo. Jest to z jednej strony korzystne, gdyż substancje aktywne wnikają głębiej, jednak z drugiej strony może również promować przenikanie związków, które lepiej aby pozostały na powierzchni skóry.
Duża ilość alergenów pochodzących od zapachu: Limonene, Linalool, Citronellol, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Alpha-Isomethyl Ionone, Geraniol, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal co zwiększa ryzyko wystąpienia alergii.
Podstawowy (i najtańszy) ale skuteczny system nawilżający skłądający się z Glikoli (Glycerin, Butylene Glycol) ora D-Panthenol’u.
Zawiera emolienty odbudowujące płaszcz lipidowy naskórka w tym masło shea, olej makadamia i alkohole lanolinowe (Hydrogenated Coco-Glycerides, Butyrospermum Parkii Butter, Macadamia Ternifolia, Lanolin Alcohol).
Prosty i dość łagodny układ konserwujący: Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Methylparaben.
Plusy:
W miarę prosty skład
Przyzwoity układ konserwujący.
Spełnia swoje funkcje: wzmacnia płaszcz lipidowy naskórka i nawilża (to co krem na noc powinien robic!)
Minusy:
Spora ilość alergenów pochodzących od zapachu!
Duża ilość promotora penetracji, co moim zdaniem jest jednak niekorzystne.
Brak badań klinicznych na produkcie (podpierają się tylko udowodnionym działaniem samych substancji aktywnych, ale czy w danej ilości działają w tym własnie kremie?- tego nie wiadomo).
LA ROCHE POSAY Active C
Strona producenta: http://www.laroche-posay.us/active-c-3433422400023.html
Cena: 48€/30ml
Składniki: Water, Glycerin, Cyclopentasiloxane, Ascorbic Acid (5%), Propylene Glycol, Nylon-12, Sodium Hydroxide, Citric Acid, PEG/PPG-18/18 Dimethicone, Disodium EDTA, Acrylates Copolymer, Isobutane, Methylparaben, Propylparaben, Fragrance
Komentarz:
Skoncentrowany w witaminę C (Ascorbic Acid) produkt, niestety witamina C w takiej postaci jest bardzo niestabilna, więc tak na prawdę nie wiadomo ile znajduje się jej w produkcie gdy dostaje się w ręce konsumenta (podejrzewam że dużo mniej niż połowa!).
Lekka, silikonowa baza (Cyclopentanosiloxane, PEG/PPG-18/18 Dimethicone) z dodatkiem syntetycznego nylonu (Nylon-12) będzie się szybko wchłaniała i pozostawiała uczucie jedwabistości na skórze.
Produkt ma za zadanie tylko i wyłącznie rozjaśniać. Może byś stosowany jako serum ale nie jako krem na noc. Mało substancji nawilżających oraz brak substancji czynnych regenerujących warstwę lipidową naskórka.
Układ konserwujący oparty na parabenach, bardzo skuteczny i wbrew obiegowej opinii konsumentów jeden z najlepiej przebadanych i bezpieczniejszych!
Plusy:
Krótki skład (wielki plus!).
Łagodny układ konserwujący, który jest skuteczny w małych iklościach.
Brak alergenów pochodzących od zapachu.
Minusy:
Niestabilna forma witaminy C (wielki minus, gdyż deklarowane działanie opiera się właśnie na tej substancji aktywnej!).
Brak konkretnego kompleksu nawilżającego.
Brak substancji o charakterze olejowym wzmacniających naturalną barierę lipidową.
Zdecydowanie za drogi.
Brak badań potwierdzających skuteczność.
Dostępne podsumowanie na stronie Paula’s Choice: http://www.paulaschoice.com/beautypedia-skin-care-reviews/by-brand/la-roche-posay/_/Active-C-Corrective-Dermatological-Care-For-Wrinkles
MARY KAY TimeWise Serum Night
Strona producenta: http://www.marykay.com/en-US/Skin-Care/TimeWise-Night-Solution/100736.partId?eCatId=10026
Cena: 30€/30ml
Składniki: Water, Butylene Glycol, Glycerin, 1-Methylhydantoin-2-Imide, Palmitoyl Oligopeptide, Palmitoyl Tetrapeptide-3, Tocopheryl Acetate, Retinyl Palmitate, Ascorbyl Palmitate, Crithmum Maritimum Extract, Geranium Maculatum Extract, Mentha Arvensis Leaf Extract, Anthemis Nobilis Flower Extract, Rosa Centifolia Flower Extract, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Flower Extract, Jasminum Officinale (Jasmine) Extract, Ferula Galbaniflua (Galbanum) Gum Extract, Cananga Odorata Flower Extract, Ribes Nigrum (Black Currant) Fruit Extract, Propylene Glycol, Hydroxyethylcellulose, Mannitol, Acrylates/Vinyl Isodecanoate Crosspolymer, Cellulose, Hydroxypropyl Methylcellulose, Triethyl Citrate, Acrylates/Ammonium Methacrylate Copolymer, Polysorbate 20, Carbomer, Triethanolamine, Disodium Edta, Talc, Methylparaben, Dmdm Hydantoin, Mica, Titanium Dioxide, Ultramarines, Red 30
Komentarz:
Żelowa baza nie zawierająca fazy olejowej. Oznacza to, że produkt nie będzie miał wpływu na wzmocnienie bariery lipidowej (ochronnej) naskórka.
System nawilżający oparty na glikolach (Butylene Glycol, Glycerin). Najtańszy sposób na nawilżenie skóry, ale jednocześnie dość skuteczny.
Zawiera dużą ilość aminokwasu kreatynina (1-Methylhydantoin-2-Imide -związek, który naturalnie występuje w krwi i moczu) oraz peptydów (Palmitoyl Oligopeptide, Palmitoyl Tetrapeptide-3). Obie grupy związków będą wspomagały syntezę kolagenu oraz ze względu na duże powinnowactwo do komórek skóry, tworzyły wygładzający film na jej powierzchni.
Skoncentrowany w witaminy A,E,C (Tocopheryl Acetate, Retinyl Palmitate, Ascorbyl Palmitate) oraz ekstrakty roślinne (naliczyłam 10).
Układ konserwujący oparty na parabenie oraz hydantoinie (Methylparaben, Dmdm Hydantoin). Ten drugi konserwant ma nieco podwyższony potencjał drażniący w porównaniu do innych.
Ze względu na obecność aminokwasów, peptydów będzie wykazywał działanie odżywcze.
Plusy:
Duża ilość substancji odżywczych- działanie regenerujące.
Nie zawiera zapachu oraz alergenów pochodzących od zapachu.
Minusy:
Zbyt duża ilość ekstraktów co zwiększa ryzyko wystąpienia alergii (niby z przeznaczeniem do skóry wrażliwej..)
Zawiera barwniki, które też mogą powodować alergie u osób o wrażliwej skórze.
Brak substancji wzmacniających naturalny płaszcz lipidowy naskórka.
Brak badań potwierdzających skuteczność.
Dostępne podsumowanie na strnie Paula’s Choice: http://www.paulaschoice.com/beautypedia-skin-care-reviews/by-brand/mary-kay/TimeWise/_/TimeWise-Night-Solution
L’OCCITANE Pivoine Sublime Perfecting Cream
Strona producenta: http://ie.loccitane.com/pivoine-sublime-perfecting-cream,103,1,67061,702904.htm
Cena: 37€/50ml
Komentarz:
Przerost treści nad formą. Wszystko opiera się na nienamacalnych deklaracjach: „immediately enhances skin’s beauty. The complexion looks fresh, luminous and rested, with an immediate radiance boost. The skin feels smooth, soft and velvety. Pores, fine lines and imperfections look reduced. Your skin glows with a fresh and natural beauty.” Skóra „wygląda” na ładniejszą a nie „jest” ładniejsza, a dlaczego?? Ponieważ zawiera mączkę kukurydzianą (Corn Starch Modified) wraz z pigmentem tlenku żelaza (stosowanego w podkładach), nazywaną przez producenta „mineral based optical corrector” która działa matująco i optycznie sprawia wrażenie, że skóra jest delikatnie rozjaśniona (trochę tak jakby przypruszyć się mąką ). Tlenek żelaza ma delikatne właściowści kryjące.
Naturalny i w miarę łagodny układ konserwujący (Ethylhexylglycerin, Glyceryl Caprylate, Phenoxyethanol).
Zawiera niewielki dodatek masła shea i naturalnych olejów co wesprze naturalny płaszcz lipidowy naskórka.
Prawdopodobnie mała ilość ekstraktu, o którym tyle piszą (Peonia), gdyż występuje na liście zaraz po zagęstniku, którego w formulacji jest prawdopodobnie mniej niż 1%.
Do tego zawiera alergeny pochodzące od zapachu (Linalol, Limonene).
Plusy:
Przyjazny skórze układ konserwujący.
Minusy:
Alergeny pochodzące od zapachu.
Brak badań potwierdzających skuteczność.
Przerost treści nad formą.
Prawdopodobnie mała ilość substancji naturalnych (masła shea i ekstraktów).
Wysoka cena jak na to co jest w składzie (spodziewałabym się czegoś więcej).
Sporo tam syntetyków jak na firmę, która lansuje się jako bardzo naturalną.
CIEN Q10 Anti Wrinkle Night
Strona producenta: brak
Cena: mass market
Składniki: Aqua, Glycerin, Glyceryl Stearate SE, Cetearyl Alcohol, Dicaprylyl ether, Caprylic/Capric Triglyceride, Oleyl erucate, Propylheptyl Caprylate, Butylene Glycol, Propylene Glycol, Talc, Phenoxyethanol, Butyrospermum Parkii Butter, Theobroma Cacao Seed Butter, Dimethicone, Panthenol, Sodium levulinate, Disodium EDTA, Dehydroacetic Acid, Ubiquinone, Caffeine, Fragrance, Sodium Hyaluronate, Panicum miliaceum, Limonene, Linalool, Chlorella vulgaris, Alcohol Denat, Benzyl Benzoate, Geraniol, Citronellol, Benzoic Acid, Allantoin, Lupinus Albus Protein Ferment, Tannic Acid, Tocopherol, Coleus Forskohlii Root Extract, Potassium Sorbate.
Komentarz:
Neutralna dla skóry baza.
System nawilżający oparty na glikolach (Glycerin, Butylene Glycol, Propylene Glycol), D-Panthenolu, oraz soli sodowej kwasu hialuronowego, dość skuteczny.
Duża ilość konserwantów (Phenoxyethanol, Sodium Levulinate, Dehydroacetic Acid, Alcohol, Potasium Sorbate, Benzoic Acid) w szczególnosci fenoksyetanolu, którego jest prawdopodobnie około 1% (jest to najwyższa dopuszczalna dawka do użycia w kosmetykach). Sodium Levulinate jest głównie wykorzystywany w przemyśle spożywczym (np: mięsnym) w małych ilościach. Słabo przebadane są skutki stosowania w kosmetykach.
Zawiera dodatek masła shea, kakaowego i Oleyl Erucate (otrzymywany z ryb) co wesprze naturalny płaszcz lipidowy naskórka.
Mała ilość substancji aktywnych i ekstraktów.
Duża ilość zapachu oraz alergenów pochodzących od zapachu (Limonene, Linalool, Benzyl Benzoate, Geraniol, Citronellol) co może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii.
Plusy:
Skuteczny system nawilżający.
Właściwości odbudowujące naturalny płaszcz lipidowy naskórka.
Niska cena (przyzwoity skład jak na cenę!).
Minusy:
Duża ilość zapachu i alergenów pochodzących od zapachu.
Mała ilość substancji aktywnych i ekstraktów.
Duża ilość konserwantów.

Pamiętajmy, że nie ma cudownego środka, każdy produkt ma plusy i minusy (no chyba, że ja sama tworzę produkt od podstaw! ;)
Wszystkim Paniom, które wzięły udział w zabawie życzę pięknej, gładkiej i jedwabiście miękkiej skóry na nowy rok!
Comments