Jak skwarka na słońcu
- kosmetopedia
- Jun 1, 2017
- 2 min read
Wakacje już za przysłowiowym „rogiem” wobec czego warto sobie uświadomić/przypomnieć czym są oparzenia słoneczne od strony zaplecza i jakie mogą być konsekwencje nadmiernego „wysmażania” skóry bez zastosowania ochrony przeciwsłonecznej.

Myślę, że każdy z Was przynajmniej raz w życiu doświadczył uczucia „popalonej” słońcem skóry. Nie jest to przyjemne doświadczenie, szczególnie gdy oparzenia są poważne. Najbardziej oczywiste konsekwencje to takie, że cierpimy okrutnie z powodu obolałej skóry oraz przeklinamy moment w którym „zapomnieliśmy” wysmarować się filtrem przeciwsłonecznym. Przyjżyjmy sie tym mniej oczywistym.
Stało się, mamy „zjaraną” skórę... co się w niej dzieje?
Zaczerwienienie to nic innego jak reakcja zapalna skóry będąca winikiem przedłużonej eksopzyci na promieniowanie UVB oraz UVA- to wiemy, co dalej? Fotony promieniowania UV trwale uszkadzają wiązania pomiędzy odcinkami DNA komórkowego (tymina, cytozyna, adenina, guanina) co w rezultacie prowadzi do APOPTOZY, natychmiastowej śmierci komórki. W przeciągu następnych 30 minut naczynka skórne ulegają „pobudzeniu” i wraz z mediatorami zapalenia, krew zaczyna masowo napływać do miejsca uszkodzenia aby wspomagać procesy naprawcze. To jest właśnie ten moment kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że „przegięliśmy”. Co się dzieje z masowo „wymordowanymi” przez słońce komórkami?? Ściągamy je z pleców płatami kilka dni później. Co niektorzy czerpią z tej czynności prawdziwą przyjemność ;)
Niestety czasami zdarzają się również wyjątkowo czarne scenariusze. Może dojść do uszkodzenia DNA podczas procesów naprawczych helisy co doprowadza do MUTACJI DNA. W ten sposób komórka chroni się przed śmiercią i jednocześnie promuje rozwój komórek rakowych.

Czy warto chronić skórę przed słońcem? Chyba nie muszę odpowiadać na to pytanie. Korzystajmy z kąpieli słonecznych z rozwagą, opalajmy się etapowo i dbajmy o to aby nasza skóra nie została „wyglillowana” przez słońce.

Słonecznych i bezpiecznych wakacji!
Źródło: „Science Behind the Sunburn”
Comentários