Życie w Mieście Pani Skórki
- kosmetopedia
- Jul 27, 2017
- 3 min read

Zanieczyszczenia powietrza to nie tylko „duszący” problem środowiskowy, ale również w ogromnej mierze skórny. Życie w dużych miastach znacznie ułatwia dostęp do zaawansowanych technologii i wygód nowoczesnej cywilizacji, nic więc dziwnego, że ich zaludnienie nieustannie wzrasta. Zanieczyszczenia i smogi niestety wraz z nim. W krajach Azjatyckich naukowcy od lat biją na alarm, w dużych miastach europejskich poziom szkodliwych substancji szczytuje a nasza skóra tak jak i czujki przyrządów pomiarowych reaguje czerwienią.
W tym wpisie chciałabym zebrać w jedną całość kilka faktów opartych na publikacjach naukowych, które rzucają trochę więcej (owianego smogiem) światła na problem „miastowej” skóry.
Od wielu lat, na całym świecie przeprowadzane są badania mające na celu określenie wpływu zanieczyszczeń na skórę. Ciekawi Was jakie są ich wyniki? Czytajcie dalej.
BARIERA NASKÓRKA
Firma L’Oreal przez długi czas monitorowała wpływ zanieczyszczeń na poziom lipidów w skórze (1). W tym celu naukowcy wybrali się do Meksyku i porównali kompozycję lipidową naskórka osób zamieszkujących duże miasta kontra „wsiowych”. Okazało się, że ilość skwalenu i witaminy E jest zdecydowanie niższa u osób narażonych na większe dawki zanieczyszczeń. Skwalen pełni ważną funkcje w tworzeniu bariery ochronnej, bez niego zaczyna ona „przeciekać”. Skóra staje się bardziej reaktywna (wrażliwa) oraz traci duże ilości wody (przesuszenie).
FLORA BAKTERYJNA

Wiemy również, że zanieczyszczenia mogą wpływać na naszą naturalną florę bakteryjną (2) i jeśli jej balans zostaje zahwiany zaczynają się problemy skórne. Amerykańscy naukowcy przyglądali się bakterii Propionibacterium Acnes, która odpowiedzialna jest za występowanie trądziku (3). Bakteria ta naturalnie zasiedla naszą skórę i przy zachowaniu odpowiedniego balansu wpływa pozytywnie na jej stan: produkuje krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe o działaniu przeciwbakteryjnym (unieszkodliwia bakterie patogeniczne) i regulującym pH powierzchni skóry (stwarza odpowiednie warunki do egzystencji „dobrym” bakteriom). Przy zahwianym balansie ta podstępna bakteria odmawia współracy i przechodzi na „ciemną stronę mocy”- staje się przyczyną stanów zapalnych i wyprysków.
TRĄDZIK
Związek stanu zapalnego z zanieczyszczeniami środowiska został podkreślony w jednej z ostatnich publikacji: “Pollution and acne: is there a link? " (4). Wskazano trzy główne czynniki związane z występowaniem trądziku: zwiększona produkcja sebum, zaburzony proces odnowy naskórka oraz stan zapalny skóry. W szczególności zwrócono uwagę na związek stanu zapalnego z trądzikiem. W tym właśnie momencie rozjarza się lampka nad głową, bowiem wszystko zaczyna układać się w jedną sensowną całosć: zaburzona mikroflora = zahwiany balans Propionibacteruim = stan zapalny = TRĄDZIK.
WOLNE RODNIKI, STARZENIE I CAŁA RESZTA

„Wolne rodniki”, słowo dobrze nam znane i bardzo często pojawiające się w języku marketingowym. Nie bez powodu, bo nadmiar wolnych rodników to zabójstwo dla skóry. Skąd się biorą?? Na bierząco generowane są w naszym całym organiźmie i na bierząco są również neutralizowane. Problem zaczyna się w przypadku występowania dwóch czynników jednocześnie: słońca (promieniowanie UV, IR, VIS) oraz zanieczyszczeń. Tworzą prawdziwie wybuchową w skutkach dla skóry mieszankę. O tym, jaki ona ma wpływ na skórę już się przekonaliśmy: przyspieszone starzenie, degradacja włókien kolagenowych a w rezultacie zapadanie się skóry i przedwczesne zmarszczki (5). Do tego dorzućmy jescze przewlekłą egzemę (5) oraz przebarwienia (6).
Jeśli macie problemy ze skórą, warto się zastanowić, co może być tego przyczyną? Czasami jest to stres i jego wpływ na poziom hormonów, niesprzyjająca skórze dieta, ale być może życie w smogu i spalinach?!

Czas na przeprowadzkę! ;)
Spis Literatury:
1. Niki E, “Lipid oxidation in the skin”, Free Radical Research; 2015;49(7):827-34.
2. Shane. J. K. Hussey, Joanne Purves, Natalie Allcock, Vitor E. Fernandes, Paul S. Monks, Julian M. Ketley, Peter W. Andrew, Julie A. Morrissey, “Air pollution alters Staphylococcus aureus and Streptococcus pneumoniae biofilms, antibiotic tolerance and colonisation”, Environmental Microbiology; 2017 May;19(5):1868-1880.
3.Barnard E, Shi B, Kang D, Craft N, Li H, “The balance of metagenomic elements shapes the skin microbiome in acne and health”, Scientific Reports; 2016;6:39491.
4. Jean Krutmann, Dominique Moyal, Wei Liu, Sanjiv Kandahari, Geun-Soo Lee, Noppakun Nopadon, Leihong Flora Xiang, and Sophie Seit, “Pollution and acne: is there a link?”, Clinical Cosmetic and Investigational Dermatology; 2017; 10: 199–204.
5. Eleni Drakaki, Clio Dessinioti and ChristinaV.Antoniou, “Airpollution and the skin”, Frontiers in Environmental Science, Photobiology Unit, First Department of Dermatology, SchoolofMedicine, Andreas Sygros Hospital.
6. Puri P, Nandar SK, Kathuria S, Ramesh V;,“Effects of air pollution on the skin: A review.”, Indian J, Dermatol Venereol Leprol; 2017 Jul-Aug;83(4):415-423.
Comments